... ...

حضانت فرزندان توسط والدین از چه زمانی سلب می شود

  • 5 اردیبهشت 1400
  • بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400
  • بدون نظر
  • 5 دقیقه
  • 1 بازدید

حضانت که به معنای مراقبت و حمایت از کودکان است ، تا سنی ادامه می یابد که فرزند به سن بلوغ قانونی و شرعی برسد . به همین دلیل پس از اینکه فرزند به سن بلوغ رسید ، حضانت وی نیز پایان یافته و خودش قادر است انتخاب کند که با کدامیک از والدینش زندگی کند .

بر اساس قانون مدنی ، حمایت و مراقبت جسمی و روحی از کودکانی که زیر سن بلوغ قرار دارند ، تحت عنوان حضانت فرزندان مورد شناسایی قرار گرفته است و احکام قانونی متناسب با آن پیش بینی گردیده است که به عنوان نمونه حضانت فرزندان پس از طلاق بر اساس سن کودکان ، به عهده یکی از والدین ( اعم از پدر یا مادر ) قرار خواهد گرفت .

اما سوال مهمی که در ارتباط با حضانت فرزندان مطرح می شود آن است که مدت حضانت فرزند چقدر است و این مدت چه زمانی پایان یافته و تمام خواهد شد ؟ به همین مناسبت ، ابتدا به توضیح مختصری پیرامون مدت حضانت فرزند بر اساس قانون مدنی پرداخته و در ادامه نیز پایان مدت حضانت را در ارتباط با حضانت فرزندان دختر و پسر به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد .

مدت حضانت فرزندان در قانون مدنی

حضانت در لغت به معنای نگهداری و مراقبت از کودک است . علی رغم اینکه در قانون مدنی تعریف دقیقی از کلمه حضانت فرزندان ارائه نشده است ؛ با این حال مفهوم حضانت فرزندان را می توان تحت عنوان مراقبت جسمی و همچنین حمایت عاطفی از کودکان تعبیر نمود . بر اساس قانون مدنی ، حضانت کودکان هم حق والدین است و هم تکلیفی است که بر عهده آنان قرار گرفته است .

با این حال گاهی والدین به دلایلی همچون جدایی یا فوت ، قادر به نگهداری و مراقبت از کودکان خود نمی باشند که در این شرایط ، در قانون مدنی احکام ویژه ای وضع شده و مدت حضانت فرزند در رابطه با حضانت فرزندان دختر و پسر مشخص شده است که بر اساس ماده 1169 قانون مدنی :

” برای حضانت و نگهداری طفلی که ابوین او جدا از یکدیگر زندگی می کنند ، مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است . بعد از هفت سالگی در صورت حدوث اختلاف ، حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه می باشد ” .

پایان مدت حضانت فرزند دختر

همانگونه که در قسمت قبل اشاره شد ، حضانت فرزند دختر تا سن هفت سالگی به عهده مادر است . پس از اتمام هفت سالگی دختر ، حضانت به عهده پدر قرار می گیرد . لکن از آن جهت که حضانت فرزندان اعم از دختر و پسر تنها تا سن بلوغ ادامه می یابد ، پس از رسیدن دختر به سن بلوغ ، حضانت وی نیز به پایان خواهد رسید . بر اساس قوانین و مقررات جاری کشور ، می توان سن بلوغ دختران را نه سال تمام قمری دانست .

بنابراین ، پس از اینکه دختر به سن نه سال تمام قمری برسد ، مدت زمان حضانت مادر و پدر بر وی نیز خاتمه یافته و به پایان می رسد . در صورت تمام شدن مدت حضانت فرزند دختر ، خود وی قادر خواهد بود که انتخاب کند قصد دارد با کدام یک از والدینش زندگی کند . در این رابطه ، قاضی دادگاه پس از پایان مدت حضانت فرزند ، با در نظر داشتن تمایل کودک به زندگی به والدین و مصلحت وی ، حکم مقتضی را در این رابطه صادر خواهد کرد .

پایان مدت حضانت فرزند پسر

در قسمت های قبل اشاره نمودیم که به موجب قانون مدنی حضانت فرزند پسر تا سن هفت سالگی به عهده مادر است . اما پس از اینکه فرزند پسر به سن هفت سالگی برسد ، حضانت فرزند پسر به عهده پدر وی قرار خواهد گرفت . علی القاعده حضانت پدر بر فرزند پسر نیز تا پایان سن بلوغ ادامه خواهد یافت و پس از اینکه فرزند پسر به سن بلوغ برسد ، مدت زمان حضانت بر فرند پسر نیز به پایان خواهد رسید .

طبق قانون مدنی ، سن بلوغ در مورد پسران ، رسیدن به پانزده سال تمام قمری می باشد . یعنی زمانی که فرزند پسر به سن پانزده سالگی تمام برسد ، از حضانت والدین خود خارج می شود و حضانت فرزند پسر تمام می شود ؛ چرا که بالغ شده و دیگر کودک نیست تا کسی حضانت وی را به عهده گیرد . در این شرایط ، پایان مدت حضانت سبب می شود که خود وی بتواند انتخاب کند که قصد دارد در آینده به همراه مادر و یا پدرش ادامه زندگی دهد .

نکته مهمی که در ارتباط با خاتمه و پایان مدت حضانت کودکان وجود دارد آن است که در هر حال ، پرداخت نفقه فرزند به عهده پدر می باشد ؛ تا زمانی که خود فرزند اعم از پسر یا دختر بتواند کار کند و درآمد داشته و مخارج زندگی اش را تامین نماید .

سوالات متداول


1-  مدت حضانت فرزندان دختر و پسر به چه صورتی است ؟

مدت حضانت فرزند تا رسیدن به سن بلوغ است که این سن در مورد فرزندان دختر و پسر متفاوت است و در مقاله مورد بررسی قرار گرفته است .

2-  پایان مدت حضانت فرزند دختر و پسر در چه سنی است ؟

پس از رسیدن به سن 9 و 15 سال حضانت فرزند دختر و پسر به پایان می رسد که جزییات این موضوع در مقاله مورد بررسی قرار گرفته است .

3-  پس از خاتمه مدت زمان حضانت فرزند ، حضانت یا نگهداری از آنان به چه صورت خواهد بود ؟

پایان یافتن مدت حضانت فرزند سبب می شود تا خود وی بتواند انتخاب کند می خواهد با کدامیک از والدین زندگی کند که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این باره پیشنهاد می شود مقاله را مطالعه نمایید .

سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 091565425312