... ...

سلب حضانت فرزند از پدر به دلیل اعتیاد

  • 5 اردیبهشت 1400
  • بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400
  • بدون نظر
  • 4 دقیقه
  • 1 بازدید

اعتیاد پدر یکی از دلایل مورد استناد جهت سلب حضانت پدر می باشد ؛ به ویژه در صورتی که این اعتیاد مضر به حال فرزند و مصلحت وی باشد . به همین دلیل ، می توان با تنظیم یک نمونه از دادخواست سلب حضانت از پدر ، اقدامات قانونی لازم را برای لغو حضانت از وی انجام داد .

پس از جدایی پدر و مادر ، حضانت فرزندان و مراقبت ها و حمایت های جسمی و عاطفی از آنها به عنوان موضوعی مهم ، نیازمند اهتمام والدین و پیش بینی قوانین کارآمد در این حوزه می باشد تا پس از طلاق ، مصلحت های کودکان حفظ شده و سلامتی جسمی و روانی آنان با مخاطره مواجه نگردد . لذا هر امری که سبب شود مصالح فردی یا اجتماعی کودک تحت حضانت به خطر افتد ، می توان به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای لغو و سلب حضانت از دارنده آن را نمود که اعتیاد پدر ، یکی از این موارد است .

به همین مناسبت ، در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی اقدامات قانونی برای سلب حضانت از پدر معتاد پرداخته ، ضمنا نحوه تنظیم دادخواست سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد و نمونه دادخواست سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد را ارائه نماییم .

سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد

به موجب ماده 1173 قانون مدنی از سلب حضانت والدین صحبت شده است و برخی از مواردی که می تواند سبب سلب حضانت از پدر یا مادر شود ، ذکر گردیده است که اعتیاد نیز یکی از آنها است . بر اساس  ماده مذکور :

هر گاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست ، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد ، محکمه می تواند به تقاضای اقربای طفل و یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضائی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند ، اتخاذ کند . موارد ذیل از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین است :

اعتیاد زیان آور به الکل ، مواد مخدر و قمار ؛

 – اشتهار به فساد اخلاق و فحشا ؛

 – ابتلا به بیماری های روانی با تشخیص پزشکی قانونی ؛

 – سو استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشا ، تکدی گری و قاچاق ؛

– تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف .

البته ذکر این نکته ضروری است که امکان سلب یا لغو حضانت فرزند به دلیل اعتیاد ، مختص به پدر نیست و در صورت اعتیاد زیان آور مادر نیز می توان برای سلب حضانت از وی اقدام کرد .

نحوه تنظیم دادخواست سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد

همانگونه که اشاره شد ، اعتیاد مضر و زیان آور به مصلحت کودک می تواد یکی از موجبات لغو یا سلب حضانت از پدر یا مادر باشد . به این منظور ، شخص ذی نفع می تواند دادخواستی را در این خصوص تهیه کرده و تقاضای رسیدگی به آن را در دادگاه صالح نماید . در رابطه با نحوه تنظیم این دادخواست نکات زیر حایز اهمیت است :

در قسمت تعیین خواسته و بهای آن می توان عبارت ” صدور حکم مبنی بر سلب حضانت فرزند مشترک از خوانده به دلیل اعتیاد ” را ذکر کرد . در قسمت دلایل و منضمات دادخواست سلب حضانت از پدر نیز می توان به هر گونه دلیلی که مبنی بر اعتیاد پدر به مواد مخدر ، روان گردان ، الکل و یا قمار باشد استناد نمود تا با عنایت به آنها ، قاضی بتواند حکم سلب حضانت از پدر به خاطر اعتیاد را صادر کند .

به عنوان نمونه در این رابطه استناد به نظریه پزشکی مبنی بر تایید اعتیاد پدر ، شهادت شهود و مطلعان و همچنین تقاضای انجام تحقیقات محلی در این زمینه می تواند در اثبات موضوع تعیین کننده باشد .


سوالات متداول

1- آیا امکان سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد وجود دارد ؟

بر اساس قانون مدنی یکی از مهم ترین موارد سلب حضانت ، اعتیاد می باشد که شرح این موضوع در مقاله آورده شده است .

2- شرایط سلب حضانت از پدر به دلیل اعتیاد چیست و چگونه باید اقدام قانونی انجام داد ؟

در صورت وجود اعتیاد زیان آور ، می توان دادخواست سلب حضانت از وی را تنظیم نمود که این موضوع به صورت مبسوط در مقاله شرح داده شده است .

3- چه مرجعی به دادخواست سلب حضانت از پدر معتاد رسیدگی خواهد کرد ؟

به طور کلی دادگاه خانواده صلاحیت رسیدگی به دادخواست سلب حضانت را به عهده خواهد داشت و این موضوع ضمن مقاله بررسی شده است .

سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 091565425312