... ...

شرایط سلب حضانت از پدر به علت بیماری روانی

  • 5 اردیبهشت 1400
  • بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400
  • بدون نظر
  • 6 دقیقه
  • 1 بازدید

بر اساس قانون مدنی ، زمانی که زن و مردی از هم طلاق می گیرند و یا به دلایلی جدا از هم زندگی می کنند ، فرزندان آنها باید در شرایطی قرار گیرند تا مصلحت های آنها محفوظ بماند و به همین دلیل ، مسئله حضانت فرزندان بعد از طلاق یا جدایی والدین از اهمیت به سزایی در قوانین و مقررات موجود در نظام حقوقی ایران برخوردار است و به موجب قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده ، احکامی در خصوص حضانت فرزندان مقرر شده است که همه در راستای حفظ منافع و مصلحت کودکان است . لذا در شرایطی که یکی از والدین به دلایلی صلاحیت یا توانایی لازم جهت حضانت و تربیت کودک خود را نداشته باشد و به همین دلیل مصالح کودک به خطر بیفتد ، می توان با استفاده از سلب حضانت ، امر حضانت را به عهده دیگری قرار داد . به همین مناسبت در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا بیماری روانی پدر موجب سلب حضانت از وی خواهد شد ؟ و در صورت مثبت بودن پاسخ ، در چه شرایطی بیماری روانی پدر موجب لغو حضانت از وی می گردد ؟ به همین دلیل ابتدا به بررسی سلب حضانت از پدر به علت بیماری روانی پرداخته و در قسمت دوم شرایط سلب حضانت از پدر به دلیل بیماری روانی را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

سلب حضانت از پدر به دلیل بیماری روانی

همانگونه که در قانون مدنی پیش بینی شده است ، حضانت کودکان تا سن هفت سالگی به عهده مادر است و از آن به بعد ، در صورتی که پدر شرایط لازم برای حضانت فرزند را داشته باشد ، تا سن بلوغ ، حضانت فرزند خود را به عهده خواهد داشت . بر این اساس ، حضانت فرزند دختر از سن هفت سالگی تا سن نه سالگی با پدر است و حضانت فرزند پسر نیز از سن هفت سالگی تا سن پانزده سالگی ( سن بلوغ ) بر عهده پدر قرار خواهد گرفت . فارغ از بحث سن حضانت فرزند ، در قانون مدنی مواردی پیش بینی شده است که در صورت وجود آنها ، حضانت از دارنده آن لغو می گردد و دیگر نمی توان حضانت فرزند را به شخص مورد نظر سپرد که موارد سلب حضانت در ماده 1173 قانون مدنی مورد اشاره قرار گرفته اند . به موجب این ماده : ” هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست ، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد ، محکمه می تواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی ، هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند ، اتخاذ کند ” . در ادامه برخی از مصادیق عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی والدین بیان شده است که بر اساس آن ، سلب حضانت از پدر و همچنین سلب حضانت از مادر امکانپذیر است :

1 – اعتیاد زیان آور به الکل ، مواد مخدر و قمار

2 – اشتهار به فساد اخلاق و فحشا

3 – ابتلاء به بیماری های روانی با تشخیص پزشک قانونی

4 – سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء ، تکدی گری و قاچاق

5 – تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف ” .

همانگونه که ملاحظه می شود ، در بند 3 ماده یکی از علت های سلب حضانت از پدر یا مادر ، ابتلا به بیماری های روانی است . لذا در شرایطی که پدر کودک مبتلای به یکی از انواع بیماری های روانی شده باشد ، به حکم قانون مدنی می توان از وی سلب حضانت نمود ؛ چرا که اصولا بیماری های روانی سبب از بین رفتن قدرت و صلاحیت به عهده گرفتن حضانت فرزند توسط شخص مبتلا به بیماری های روانی خواهد شد و از همین طریق مصلحت کودک به خطر خواهد افتاد .

شرایط سلب حضانت از پدر به دلیل بیماری روانی

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد ، بر اساس ماده 1173 قانون مدنی ، سلب حضانت از پدر به علت بیماری های روانی مورد پیش بینی قرار گرفته است ؛ با این حال لغو حضانت از پدر به علت ابتلای به بیماری های روانی منوط به وجود شرایطی است که در عمل برای سلب حضانت از وی مورد توجه دادگاه قرار می گیرد . لذا از جمله شرایط سلب حضانت از پدر به دلیل بیماری روانی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

اولا ؛ سلب حضانت از پدر به علت بیماری های روانی صرفا در شرایطی امکان پذیر است که ابتلای مرد به بیماری های روانی مذکور ، به تایید پزشکی قانونی به عنوان کارشناس رسیده باشد ؛ لذا اگر مدارک کافی جهت ابتلای مرد به بیماری روانی موجود نباشد ، نمی توان حضانت پدر بر فرزند را لغو نمود .

ثانیا ؛ ابتلای مرد به بیماری های روانی در صورتی موجب سلب حضانت فرزند از وی می شود که بیماری روانی مذکور به درجه ای بوده باشد که مصلحت طفل را به خطر اندازد ؛ به عنوان مثال جنون پدر سبب از بین رفتن صلاحیت وی برای حضانت فرزند می شود و به همین دلیل ، ادامه حضانت فرزند توسط وی ، کودک را دچار مخاطرات جسمانی و روحی فراوانی می سازد و به همین دلیل ، می توان حضانت پدر را لغو نمود . در صورتی که شرایط سلب حضانت از پدر به دلیل بیماری روانی موجود بود ، می توان به دادگاه خانواده مراجعه نمود و دادخواست سلب حضانت از پدر به علت بیماری روانی را به دادگاه ارائه داد و دادگاه نیز در صورت احراز شرایط مذکور ، حکم به لغو حضانت پدر صادر خواهد کرد و تصمیم مقتضی در خصوص مسئله حضانت فرزند را اتخاذ خواهد نمود .

سوالات متداول


1- آیا بیماری های روانی پدر می تواند سبب سلب حضانت از وی شود ؟

وجود بیماری های روانی در پدر یا مادر یکی از موارد سلب حضانت می باشد .

2- در چه شرایطی بیماری روانی موجب سلب حضانت از پدر می شود ؟

در صورتی که بیماری روانی به تشخیص پزشک قانونی مصلحت کودک را به خطر اندازد ، می تواند موجب سلب حضانت از پدر شود .

3- برای سلب حضانت از پدر به علت بیماری روانی باید چه اقداماتی انجام داد ؟

سلب حضانت از پدر به علت بیماری روانی منوط به تقدیم دادخواست به دادگاه خانواده می باشد .

سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 091565425312